Evrimi Anlamak’ta yeni bölümler

Evrimi Anlamak sitesi 3 yeni bölüm ile karşınızda! Bu yeni bölümleri duyuran ve evrim konusunda daha başka konulara yer veren Evrim Çalışkanları Gazetesi’nin 2. bölümünü de edinmeyi ve çevrenizle paylaşmayı unutmayın.

ÇİZGİROMAN:  KURNAZ OLANIN HAYATTA KALMASI

Öncelikle 7′den 70′e herkesin keyifle okuyacağını düşündüğümüz “Kurnaz Olanın Hayatta Kalması” isimli çizgiromanı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Aşk, yalan, entrika ve kurnaz çekirgeler! Doğal seçilim her zaman en iri ve en kuvvetliden mi yanadır?

Bildiğiniz gibi evrimin gerçekleşmesini sağlayan mekanizmalardan biri doğal seçilimdir. Eğer bir canlı, çevresindeki bireylere kıyasla, hayatta kalıp üreme konusunda daha başarılı ise, bu canlının “seçilim değeri yüksektir” deriz. Böylece doğal seçilim bu bireyi seçilim değeri düşük olan bireylere tercih eder. Fakat bu anlatım akılda genellikle “en güçlü kuvvetli olan hayatta kalır (yani doğal seçilim tarafından tercih edilir), böylece onun yavruları da güçlü ve kuvvetli olur” fikrini canlandırır. Bu fikir kısmen doğru olmakla birlikte, bir canlının seçilim değerinin yüksek olması demek her zaman onun en güçlü, en irikıyım birey olduğu anlamına gelmez.

KİTLESEL BİR YOK OLUŞTAN NASIL KURTULUNUR?

Gazetelerde dergilerde yeni bilimsel keşifler ile ilgili yazılar okuruz. Peki bu keşifleri yapan bilim insanları çalışmalarını nasıl yürütürler? Yeni bölümümüz olan “Kitlesel Bir Yok Oluştan Nasıl Kurtulunur?“, Paleontolog David Jablonski’nin kitlesel yok oluşlar hakkındaki çalışmalarını anlatıyor ve çok eski zamanlardan kalan fosillere bakarak doğadaki sorulara nasıl cevaplar aradığını (ve bulduğunu!) gösteriyor.

GEERAT VERMEİJ İLE SÖYLEŞİ

İşi gücü deniz kabuklularının fosillerini incelemek olan bir bilim insanı düşünün. Bu bilim insanı yaptığı araştırmalar sonucu  türler arası rekabet ve avlanmayı kanıtlayan fosil kayıtlarını incelemiş ve canlıların birbirlerinin evrimsel kaderine şekil verdikleri gerçeğini ortaya çıkarmış bir kişi olsun. Onun aynı zamanda 3 yaşından beri kör olduğunu duysanız tepkiniz ne olurdu? Sözünü ettiğimiz kişi hayali değil, onun adı Geerat Vermeij, Kaliforniya Üniversitesi’nde bir paleobiyoloji profesörü. Ve biz, kendisiyle yapılmış olan “Fosil Kayıtlarına Dair Bir His” başlıklı ilginç söyleyişiyi okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Evrim Çalışkanları

Share/Save/Bookmark

Yorumlar (2)

uygarMart 26th, 2009 at 23:55

“Seçilim hangi durumlarda şarkı söylemekten yanadır? Hangi durumlarda şarkı söylememekten yanadır?”

Güzel soru, cevabı nedir? :)) Ortalık şarkı söyleyenlerle doluysa söylememek, söylemeyenlerle doluysa söylemek mantıklıdır tabii ama tam hangi durumda dengeye geldiği nasıl hesaplanır? ESS (evolutionarily stable strategy) nedir? Hangi değişkenler dikkate alınmalıdır bu hesaplanırken?

duyguMart 27th, 2009 at 15:52

Uygar, bu komik çizgiromanın hikayesi gerçekte yapılmış (ve sanırım devam etmekte olan) bilimsel bir araştırmaya dayanıyor. Bununla ilgili sitede henüz yayınlamadığımız bir yazı var, gelecek aylarda yayınlayacağız. Fakat orjinaline şu adresten ulaşabilirsin: http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/news/061201_quietcrickets

Oldukça ilginç bir çalışma. Cırcır böceklerinin istilacı sinekler yüzünden nasıl evrim geçirdiklerini ve sessizleştiklerini anlatıyor.

Bir yorum yazın

Yorumunuz