Kitap ve Yarışma: Darwin ve Beagle Gemisi’yle Yolculuğu

Optimist Kitap, Darwin’in 200. yaşgünü sebebiyle 9 yaş ve üstü için harika bir kitabı Türkçe’ye kazandırdı ve geçtiğimiz aylarda yayımladı. Her ne kadar küçüklere hitaben piyasaya sürülmüş olsa da,  Darwin yılında kardeşinize, çocuklarınıza, kısacası çevrenizdeki küçüklerinize alabileceğiniz bu pek anlamlı hediyeden sizin de keyif alacağınıza eminiz.

Kitap Darwin’in beş yıl süren uzun gezisinin ve çalışmalarının bol resimli bir öyküsü…  Pek çok başka çocuk kitabının da yazarı olan Felicia Law bu öyküyü kaleme alırken, hem Darwin’in hem de Beagle kaptanı Robert FitzRoy’un günlüklerinden yararlanmış.

Darwin’in çalışmalarından etkilenen herkes gibi, Felicia Law da onun günlüklerini okurken Beagle Gemi’sinin yolcularından biri olabilmeyi çok istemiş olmalı ki,  yazdığı bu öyküye hayali bir kahraman eklemiş: Darwin’e maceralarında eşlik eden Tim isimli genç bir kamarot! Tim öykü boyunca, topladığı ilginç canlıların çizimlerini yaparak Darwin’e yardımcı oluyor, Darwin’le birlikte Galapagos Adalarına ayak basıyor, fırtınalar atlatıyor ve bütün bu olanları okurken insan kendisini Tim’in yerinde düşlemeden edemiyor. Pek çok canlı türü, ülke ve kültür hakkında da bilgi sahibi olabileceğiniz bu kitabı İnternet üzerinden İdeefixe, Kitap Yurdu ve Hepsi Burada‘dan edinebilirsiniz.

Yazan: Felicia Law
Resimleyen: Brenda Mc Ketty
Çeviren: Ekin Duru
Yayıma Hazırlayan: Mutlu Dinçer

YARIŞMA

Evrim Çalışkanları olarak bu kitabı sizler için incelemekle kalmadık, bir de sürprizimiz var! Aşağıdaki yarışma sorusuna doğru cevap veren kişiler arasından çekilecek kurada seçilen 4 kişi Optimist Kitap’tan kitap ödülü kazanacak!

Yarışmaya katılım için herhangi bir yaş sınırı yok. Tek yapmanız gereken cevabı, e-postanızın “konu” kısmına “YARIŞMA-01″ yazıp yarisma[at]evrimcaliskanlari.org adresine göndermek ([at] yerine gerçek @ işaretini koymanız gerekiyor).

Unutmayın! E-postanızı 30 Haziran 2009 Salı Türkiye saati ile öğlen 12′ye  kadar göndermiş olmanız gerekiyor. 1 Temmuz Çarşamba günü sonuçları buradan açıklayacağız ve kazananlarla bağlantıya geçeceğiz.

İşte yarışma sorumuz:
Evrimi Anlamak sitesindeki “Kurnaz olanın hayatta kalması” isimli çizgiromanda, güzel şarkı söyleyen gürbüz cırcır böceğinin başına ne geliyor?

Ödüller:
1 kişiye Optimist Kitap’tan seçeceği herhangi bir kitap
3 kişiye “Darwin’in Beagle Gemisi’yle Yolculuğu” kitabı
Kitap ödülleri için Optimist Yayım Dağıtım‘a çok teşekkür ederiz.
İnceleyen: B. Duygu Özpolat

Share/Save/Bookmark

Yorumlar (4)

adminHaziran 26th, 2009 at 19:54

DİKKAT! YARIŞMA SORUSUNUN CEVABINI E-POSTA İLE GÖNDERMENİZ GEREKİYOR. LÜTFEN BURAYA YORUM OLARAK YAZMAYALIM.

Vahit KanigHaziran 29th, 2009 at 16:21

Evrim Fikri Charles Darwinden once Dedesi Erasmus Darwin (1731-1802) tarafindan arastirilmis.

onurTemmuz 2nd, 2009 at 10:02

Bugün 2 Temmuz ama hala acıklamadınız:(

adminTemmuz 2nd, 2009 at 16:13

Onur Bey sonuçlar çoktan açıklandı. Bloga postalanan diğer yazıları görmediniz mi?

Bir yorum yazın

Yorumunuz