Evrim Kervanı

Akademisyen, öğrenci, evrim meraklısı gibi farklı profillerde pek çok kişinin bir araya gelerek oluşturduğu yeni bir gönüllü organizasyon, Türkiye’de şehir şehir dolaşıp halkla bilimsel diyaloglar kurmayı amaçladıkları  Evrim Kervanı isimli bir projenin ilk adımlarını atmış. Aşağıda Evrim Kervanı’ndan bizlere ulaşan tanıtım yazısını Evrim Çalışkanları dostları ile paylaşıyoruz. Bu organizasyonda yer almak isteyenler için yazının sonunda iletişim adresi de mevcut.

Bu metin, bir düşü çoğaltmayı, yaymayı hedeflemektedir. Metinde yer alan olaylar ve düşünceler tamamen hayal ürünü olup, gerçekleşmek için sizin önce düş, sonra iş başı yapmanızı beklemektedir.

200 yıl evvel bir bebek doğdu, büyüdü, düşündü, gözlemledi, sorguladı… 50 yaşına geldiğinde Türlerin Kökeni adlı eseri dünyanın gündemine bomba gibi düştü, adı Darwin idi, Evrim Teorisinin fikir babası/anası oldu, tüm dünya onun teorisini tartıştı, kuramı ve kendisi saldırılara uğradı, yılmadı… Sene 2009, adı Darwin Yılı.

Bilgi yaşama dokundukça değerli, akademinin salonlarında sıkışıp, toplumla buluşamayan bilgi var olduğu kadar, yok, hiç ulaşamadığı bilinçlerde. Biz çıkınımızda Evrim teorisi yollara düşüyoruz… Bu kervan başka kervan… Bu kervan Evrim Kervanı… Edirne’den başlayıp, Diyarbakır’a kadar, 1 hafta şehir şehir dolaşıp Türkiye’nin sokaklarında Evrim’i anlatacağız. Darwin’in doğum gününü Anadolu kentlerinde kutlayacağız. Uğradığımız şehirlerde paneller yapıp, sokaklarda broşürlerimizi dağıtıp, evrimi paylaşacağız. Evrimin, “insanın maymundan geldiği” değil, çok daha fazlası olduğunu sokaklarda anlatacağız….

Yapıp edeceklerimizi sizlerle düşlemek ve planlamak istiyoruz. Bu çağrı size, öğrencilere, biyologlara, bilim insanlarına, evrimi bilenlere, öğrenmek isteyenlere, aklı şimdiden yola düşenlere, fikri duyunca kalbi hızlananlara… Evrim Kervanının bir parçası olmak, olgunlaşmasına ve üretilmesine katkı sunmak için bize bir mail atın, tanışalım, buluşalım. Bu düşü gerçeğe çevirelim…

Bağlantı için: evrimkervani [at] gmail.com

Share/Save/Bookmark

Yorumlar (1)

mehmet canTemmuz 15th, 2009 at 17:12

umarım yararlı olur nette dolanırken evrimle ingili bir makale bulmuştum.

http://disturblog.com/bilim/canlilik-tesadufen-mi-olusmus-ve-evrimlesmistir.html

(Siteyle alakam yok)

Bir yorum yazın

Yorumunuz