Sessiz Cırcır Böceğine Dair Bilimsel Bir Çalışma ve Yarışma Sonuçları

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde kitap kazanabileceğiniz küçük bir yarışma düzenledik. Yarışmayı kazanan okurları açıklamadan önce, yarışma sorusuna konu olan çizgiromanın çıkış noktası olan bilimsel çalışmadan kısaca bahsetmek istiyoruz.

Güzel sesli cırcır böceği ile sessiz ama kurnaz cırcırböceğinin bu komik hikayesinin aslında gerçek bilimsel verilerden yola çıkılarak kaleme alındığını biliyor muydunuz? Biz de bilmiyorduk, Evrimi Anlamak sitesi için yakın zamanda çevirdiğimiz bir yazı meğer tam da bunu anlatıyormuş!

Hawaii Adaları’ndan biri olan Kauai’de yaşayan cırcır böcekleri parazit sineklerin saldırısına uğramaya başlayınca, aralarından ses çıkaramayan kanatlara sahip bir azınlık doğal seçilimin etkisi ile hayatta kalmayı başarmış. Normalde  kanatlarını birbirine sürterek şarkı söyleyen erkek cırcır böceklerinin dişilerle çiftleşme oranı sessiz cırcırlara göre çok daha yüksektir. Fakat söz konusu parazit sineklerin istilasına uğramış Kauai Adası olunca, cırcır böcekleri arasından kendilerini parazit sineklere duyurmayan sessiz bireyler avantajlı çıkmış. Bu, görece kısa zaman diliminde gözlenebilen evrimsel olaylara harika örnek teşkil ediyor.

Biyolog Marlene Zuk, John Rotenberry ve Robin Tinghitella’nın araştırmasını daha ayrıntılı okumak için buraya tıklayın. Bu yazının sonunda öğretmenler için sınıfta kullanabilecekleri çalışma soruları da bulunuyor.

Eğer hala okumad fırsatı bulamadıysanız, Evrimi Anlamak sitesindeki “Kurnaz olanın hayatta kalması” isimli çizgiromana da mutlaka göz atın.

YARIŞMA SONUÇLARI

Yarışmada sorduğumuz soruya doğru cevap verip Optimist Kitap’tan hediye kitap kazanan talihli okurlarımız şöyle:

Emel Akdoğan – Optimist’ten seçeceği herhangi bir kitabı kazandı. (Kitapların listesine buradan veya şuradan ulaşabilirsiniz.)

Tijen Bergin, Osman Tuna Gökgöz ve Zeynep Reyhan Koç ise Darwin ve Beagle Gemisi’yle Yolculuğu kitabını kazandılar.

Kazananların yarisma [at] evrimcaliskanlari.org adresine, isim, soyad, telefon numarası ve kitabın postayla gönderileceği adresi en kısa zamanda bildirmeleri gerekiyor.

Yazan: B. Duygu Özpolat

Share/Save/Bookmark

Yorumlar (1)

elifTemmuz 1st, 2009 at 14:10

kazanan arkadaşları tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum

Bir yorum yazın

Yorumunuz