Karakulak Türkiye’de ikinci kez görüntülendi

karakulak

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde doktora çalışmalarını sürdürmekte olan Evrim Çalışkanı Anıl Soyumert ve çalışma arkadaşları (Alper Ertürk, Yasin İlemin) on beş yıl aradan sonra karakulağı (Caracal caracal) Türkiye’de, Muğla ili Datca yarimadasinda, ikinci kez görüntülemeyi başardılar. Anıl Soyumert, kurdukları fotokapandaki karakulak görüntülerini fark ettiği anı şöyle anlatıyor:

Çok sıcak bir gündü. Fotokapanı aldık. Diğerlerini de toplamak için hemen arabaya binip yola çıktık. Toprak yolda giderken dayanamadım, fotokapanı incelemeye başladım. Karakulakı görünce Alper’e ‘Dur’ dedim. Arabayı durdurunca hiçbir şey söylemeden kamerayı uzattım. O bölgede karakulak olduğunu biliyorduk ama bu kadar güzel, bu kadar net bir fotoğraf çekebilmeyi beklemiyorduk. İnanılmaz bir ödül oldu. Bu hayvanlar gündüz dolaşmaz. Gündüz fotoğraf çekmiş olmaktan, kamerayı doğru yere kurmaktan büyük mutluluk duyduk.”

Anıl Soyumert ve arkadaşlarını nadir görülen bu hayvanı görüntülemeyi başardıkları için kutluyoruz. Bölgedeki tüm baskılara rağmen hayatta kalmayı başaran karakulağa da “çok yaşa!” diyoruz.

Anıl arkadaşımızın adını bir haberde iki farklı şekilde yanlış yazmayı başaran, haberleri birbirinden kopyalarken bile bunu fark etmeyen Türkiye medyasına da ne desek boş.

Haberin ayrıntıları için Hürriyet, Milliyet, Sabah, Takvim

Anıl Soyumert’le yakın zamanda çalışmaları hakkında detaylı bir konuşma yapmayı planlıyoruz. Bizi izlemeye devam edin.

Hazırlayan: Murat Gülsaçan

Share/Save/Bookmark

Yorumlar (8)

merenAğustos 14th, 2009 at 01:47

Yaşasın! İnanılmaz çok sevindim :)

Anıl Soyumert ve tüm arkadaşlarını yürekten tebrik ediyorum. Aman bir süre daha fazla haber olmasın, millet avlamaya filan gider.

Bu arada bir dip not: eğer hatırlayacak olursanız ailenizin duyarlı projesi Pardus‘un geliştiricileri bu konuda bir bilinç oluşturmak için kendince bir katkı ortaya koyup 2007 yılında çıkan 2007.2 sürümünün kod adını Caracal caracal olarak seçmişti.

ECAğustos 15th, 2009 at 12:20

Bu haberi Türkiye medyasının haberleri kullanarak yapmıştık. Anıl, arkadaşımız bizi uyardı, karakulağın bulunduğu yer de medyada “Antalya Güllük Dağı Milli Parkı” olarak yanlış belirtilmiş. Metin içinde doğrusu olan “Muğla ili Datça yarımadası”nı görebilirsiniz. Böylece haberin tek ve en doğru biçimi sadece Evrim Çalışkanların’da yer almış oldu.

BilgesuAğustos 18th, 2009 at 22:49

Harikaa! Caracal caracal’ı ilk kez Pardus’ta görüp aşık olmuştum. Tekrar burada görmek beni çok heyecanlandırdı. Canım Pardus, canım karakulak, canım Evrim Çalışkanları, hepsi bir arada :)

Çok yaşa karakulak!

Çok yaşayın Evrim Çalışkanları!

Cihan CanpolatAğustos 22nd, 2009 at 00:51

Tebrim ederim !

Sercan VİRLANAğustos 22nd, 2009 at 17:57

Tebrikler

UmutAğustos 23rd, 2009 at 11:35

İlham verici bir başarı olmuş, tebrikler. :)

FurkanEylül 15th, 2009 at 15:00

İkinci değil, son kez.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25000717/

berkay şahinOcak 24th, 2010 at 18:51

her sabah marmaris aksaz arasındaki yolda 1-2 tane görüyorum

Bir yorum yazın

Yorumunuz