Akademik Evrim Çalışkanları Neleri Araştırıyor: Dr. Erol Akçay

Evrim Çalışkanları’nda gönüllü olarak yer alan pek çok muhteşem insan var. Bu insanlardan bir kısmını akademisyenler oluşturuyor. Bundan böyle sizlere akademik Evrim Çalışkanları’nın hangi konularda bilimsel araştırmalar yürüttüklerinden bahsedeceğiz. Bu sayede bilim insanlarına, çalışmalarını bilimseverlerle paylaşabilme olanağı yaratmayı, bilimseverlere de bilimsel araştırmalar konusunda ilk elden fikir vermeyi sağlamayı umuyoruz.

Bu dosyanın ilk konuğu Dr. Erol Akçay. Erol ODTÜ’de Fizik ve Biyoloji bölümlerinde çift anadal yaptıktan sonra ABD’de Stanford Üniversitesi’nin Biyolojik Bilimler bölümünde Joan Roughgarden’ın öğrencisi olarak doktorasını tamamladı. Şu anda yine ABD’de Ulusal Matematik ve Biyoloji Sentezi Enstitüsü’nde (National Institute for Mathematical and Biological Synthesis) bağımsız doktora sonrası araştırmacı olarak bulunuyor. Bunların yanı sıra, Evrim Çalışkanları’nın kuruluş aşamasından itibaren Proje Yürütme Kurulu’nda görev alan Erol’u Müspet İlimler Blogu‘nun yazarlarından biri olarak da tanıyor olabilirsiniz.

Geçtiğimiz 7 Eylül Pazartesi’nin ABD’de tatil olmasını fırsat bilerek, 3 günlük hafta sonunu Erol’un yeni taşındığı Knoxville şehrinin yakınlarındaki Smoky Mountains’ta eşim, ben, arkadaşımız Murat ve Erol’la birlikte kamp yaparak geçirmeye karar verdik. Erol’u yakalamışken ve hazır yanımda kameram da varken oturup onun doktora tezinde yaptıklarından ve şu anda yürüttüğü doktora sonrası araştırmalardan bahsettik. İşte “Akademik Evrim Çalışkanları Neleri Araştırıyor” serisinin ilk ürünü: çadır kampında Dr. Erol Akçay ile röportaj.

Hazırlayan: B. Duygu Özpolat

Fotoğraf: A. Murat Eren

Share/Save/Bookmark

Yorumlar (8)

CanEylül 10th, 2009 at 23:19

Röportajın hazırlanmasında rol alan Duygu Özpolat ve Dr. Erol Akçay’a çok teşekkürler.
Röportaj serisinin devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

GökhanEylül 11th, 2009 at 00:01

teşekkürler efem, güzel bilgiler edindim.

EdizEylül 11th, 2009 at 18:11

Çok güzel bir fikir bu! Devamını bekliyoruz.

Ümit OrhanEylül 13th, 2009 at 00:01

Çok güzel bir röportajdı! Emeği geçen herkese teşekkürler.

Acaba akasya ağacındaki karıncaların ağacı zürafaya karşı savunmalarının bir yolu da tatlarının acı olması, ve zürafanın yaprakla birlikte çiğnediği karıncaların tatlarından rahatsız olması mıydı? Bu şimdi nereden aklıma geldi bilmiyorum ama biryerlerde böyle birşey okumuşum gibi hissediyorum. Belki de bu acı tat konusu çok başka bir konu ile ilgilidir.

Tekrar Teşekkürler,

Hoşçakalın

CanEylül 13th, 2009 at 01:15

Konu ile ilgili harika bir videoyu burada paylaşmak isterim.

—Monkey cooperation and fairness—
http://www.youtube.com/watch?v=aAFQ5kUHPkY

mkzEylül 20th, 2009 at 00:53

Super olmus, elinize saglik.

[...] fikir edinmenizi amaçladığımız bir video serisine başlamış ve bu serinin ilkini de Dr. Erol Akçay ile gerçekleştirmiştik. Dumanlı dağların tepesinden New Orleans’ın deniz seviyesinin altındaki çukurluğuna [...]

CorneliusOcak 22nd, 2010 at 10:13

Adına türkü yazılan dumanlı dağlar burasıymış meğersem.

Bir yorum yazın

Yorumunuz