Evrim Çalışkanları’nın Richard Dawkins ile görüşmesi

Sevgili Evrim Çalışkanları dostları,

Geçtiğimiz haftalarda, hakkımızda güzel şeyler duyan Richard Dawkins ve asistanı Paula Kirby bizlerle görüşmek Evrim Çalışkanları ve projeleri hakkında bilgi edinmek istediler. Bu harika haber üzerine, aramızdan birkaç Evrim Çalışkanı’nın katılımı ile Skype üzerinden konferans telefon görüşmesi gerçekleştirdik.

Dawkins bu görüşmede ekibimiz ve çalışmalarımız hakkında sorular sordu (duyduklarından çok mutlu oldu). “Evrim Çalışkanları” (İngilizce Hard-workers for Evolution) ismini çok beğendiğini, bu espirili ismin evrim kuramını öğretmeyi amaçlayan herkes tarafından benimsenmesi gerektiğini söyledi.

Biz gelecekte birlikte neler yapabileceğimizi sorduk. Bizim Türkçe dili için yaptığımız bu çeviri çalışmasını başka dillerde de gerçekleştirmenin çok güzel olacağını, bunu yapmak için kendi sitesi aracılığıyla bir hareket başlatılmasına önayak olabileceğini söyledi. Bu fikre çok sevindik ve kendisine, birkaç ay önce bizimle Understanding Evolution sitesinin Arapça çevirisi için Samsun On Dokuz Mayıs Üniversite’sinden bağlantıya geçen arkadaşlarımız olduğundan ve bu arkadaşların işgücüne ve desteğe ihtiyaçları olduğundan bahsettik. Bu tür yeni projelere rehberlik edebilmesi için “gönüllü site çevirisi nasıl yapılır” konusunda bir “How To” belgesi yazmayı önerdik. Dawkins de bu belgenin İngilizce’sini sitesinde yayınlayabileceğimizi söyledi. Zira bu tip bir çeviri çalışmasının, Arapça’nın yanı sıra İspanyolca gibi yaygın dillerde de yapılmasının önemli olduğu konusunda hem fikir idik.

Hepimizi çok sevindiren ve pek verimli geçen bir konuşma oldu. Bu habere sizlerin de pek sevineceğinizi tahmin ediyoruz. İsmimiz git gide daha çok bilinir hale geliyor. Çabalarımızın boşa gitmediğini zaten sitemizin ziyaretçi sayısında ve bize gelen teşekkür mektuplarından biliyoruz. Fakat Dawkins gibi bir yazarın da bizlerden haberdar olması ve zaman ayırıp bizlerle görüşmesi ayrıca yüreklendirici.

Evrimi Anlamak sitesine yeni çevirilerin yüklenmesi çalışmalarımız devam ediyor. Pek yakında hem yeni yazılar, hem yeni bir video röportaj, hem de pilot bölümünü kaydettiğimiz bir bilim cepyayını ile karşınızda olacağız!

Yazan: B. Duygu Özpolat

Share/Save/Bookmark

Yorumlar (28)

hacıOcak 18th, 2010 at 19:44

bu muhteşem bi başarı .. tebrikler .

desmondOcak 18th, 2010 at 19:56

süpersiniz. tebrikler.

dillaraaOcak 18th, 2010 at 20:20

tebrikleeer…

CasTRoOcak 18th, 2010 at 20:22

Süper bir başarıdır bu hepinizi tebrik ediyorum.
Ve aynı zamanda çalışmalarınızdan yararlandığımız için teşekürü borç bilirim.
Daha iyi çalışmalara imza atacağınızdan hiç şüphem yok.

Ve genel bir öneride bulunmak istiyorum.
Bu konuda bir çok site, veya kişi tek başına veya sınırlı gruplar ile seslerini duyurma, hiç bir karşılık ve reklam geliri gibi beklentileri olmadan bu işi yürütmekte.
Ayrı ayrı çalışmaktansa, bu tip çalışmaları olan kişilerle ve sitelerle örgütlenerek tek bir site altında çalışmalar devam edebilir.
“Siz gelin bizim sitemize katılın” ” bizim ismimiz daha güzel” “Ben zaten yöneticiyim neden sizinle çalışayım” gibi sorunları yaşamayacağınızdan eminim, önerimi düşünmenizi istiyorum.
sevgiler, saygılar

Ziya Cemre kutluayOcak 18th, 2010 at 20:24

Takdirin doğru yerlerden gelmiş olması, hareketin doğruluğunu onaylar şekilde. Rchard Dawkins’in kendi sitesinde iş gücü ve destek için açık çağrı yapması büyük bir katılım sağlayacaktır. Bir an önce bu hızlanmanın planına başlanmalıdır. Kolay gelsin.
Herkesin aklına, eline sağlık.

özgürOcak 18th, 2010 at 20:36

tebrikler! görüşme kaç dakika sürdü?

adminOcak 18th, 2010 at 20:40

Herkese çok teşekkür ederiz. Görüşmeyi 1 saat olarak planlamıştık fakat 1 saatten biraz daha uzun sürdü.

judasOcak 18th, 2010 at 20:51

Bravo arkadaşlar gerçekten sevindim hep beraber çalışalım
evrim çalışkanlarını tebrik ediyorum harikasınız

ArifOcak 18th, 2010 at 21:07

Harika bir gelişme.. Çabaların sonuçlar verdiğini ve konunun en önde gelenleri tarafından takdir edildiğini görmek eminim çok cesaretlendirici olmuştur… Tebrikler!

Necmi AkyazanOcak 18th, 2010 at 21:55

Bilim adına küçük, evrim adına önemli bir adım… Bilim karşıtlığının giderek arttığı bir çağda bu küçücük çalışma bile bizi mutlu etmeye yeter… Emek veren herkese sonsuz teşekkürler…

Baha KızılırmakOcak 18th, 2010 at 22:56

Ricard Dawkins, evrimi kabul edenler için bir bayrak olabilecek bir kişi . Eminim kendisinden çok yararlı görüşler alabiliriz. Bu yakınlaşmayı giderek arttırmak gerek. Elinize sağlık

KeremOcak 18th, 2010 at 23:36

madem dış mihrakların oyununa da gelmeye başladık demek ki doğru yoldayız :)

Ali sürücüOcak 19th, 2010 at 00:48

sizleri tebrik ederim. iyi ki varsınız.

Kayhan ÖzlenOcak 19th, 2010 at 09:27

Hepimiz bilgimiz ve olanaklarımız ölçüsünde toplum zihnine bilimsel bakışı yerleştirmek için elimizden geleni yapmalıyız… Ne Dinler, ne ideolojiler… Dünyayı ve insanlığı karanlıktan çıkaracak olan tek şey bilimdir…

ELİF DERECİOcak 19th, 2010 at 11:27

Gerçekten tebrik ediyorum sizi… İşte budur!!!!! Aklınıza sağlık..
“Ortak çalışma” ne kadar ihtiyacımız var!!! Gurur duydum…

Özgür AlbayrakOcak 19th, 2010 at 14:10

Bencede ellerinize sağlık ve iyiki varsınız.
Bu çağda bir bilimsel kuramın toplum içinde doğru bir biçimde aktarılması için yapılan çalışmalara karşı gösterdiğimiz tepkilere bir bakarmısınız, bu yalnızca yerelde ülkenin genelde dünyanın ne kadar kötü bir durumda olduğunu gösteriyor.

EdizOcak 19th, 2010 at 15:20

Skype geliştiricileri ve Dawkins’in asistanı Paula Kirby dahil, hepinizi seviyorum.

CorneliusOcak 19th, 2010 at 19:25

Böyle bir haberi duyduğuma çok sevindim, bu tür bir durum gerçekten yüreklendirici ve mutlu edici, sizleri tebrik ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

fanemtseOcak 20th, 2010 at 12:39

tebriklerrrrrr.. ellerinize sağlık.. bilim için güzel bir adım..

sekizinci muhafızOcak 22nd, 2010 at 11:49

tebrikler iyi bir iş çıkarmışsınız devamını dört gözle bekliyoruz teşekkürler

Ayşe İhsan PınarOcak 24th, 2010 at 09:09

Çabalarınız için teşekkürler, sevgiler, gerçekten iyi bir iş olmuş

Doğan SancakOcak 26th, 2010 at 12:04

çabalarımızın karşılığını katlanarak almamız dileğiyle, tebrikler.

Sait YALÇINOcak 30th, 2010 at 09:35

Çok iyi işler yapıyorsunuz. Tebrikler.

ata akbulutŞubat 2nd, 2010 at 11:08

değerli dostlar öncelikle sağlıklı beyninize teşekkür ediyorum zira beyini bütün fonksyonlarıyla kullanmadıkça başarıya ulaşabilmek ve gerçeklerin ışığıyla uyanabilmek imkansızdır
sizi çok önemsiyorum çalışmalarınızı çok ama çok önemsiyorum sizler bu toplumun uyanışında kendine gelmesinde ve
aydınlanmasında çok büyük bi katkıda bulunmuş oluyorsunuz. gerçek anlamda uyanabilmek ancak tek tek bireylerin uyanması bilinçelnesi ve aydınlanmasıyla mümkün olabilir
saygılarımla

KıbrısTemmuz 13th, 2010 at 01:13

tebrikler gerçekten

deryaAğustos 19th, 2010 at 00:20

Dawkins’in amacı zaten böylesine güzel projelerin ortaya çıkmasını , insanların bilinçlenmesini,evrimi anlamalarını sağlamak.Bu nedenle Evrim çalışkanları tam da bu amaca uygun çok kaliteli bir oluşum.Dawkins in bu siteyi dikkate almasına şaşırmadım :)..tüm gönüllü dostları tebrik ediyorum…

Php HaberMart 5th, 2013 at 04:14

çabalarımızın karşılığını katlanarak almamız dileğiyle, tebrikler.

Bir yorum yazın

Yorumunuz