“Evrimi Anlatabiliyor muyuz?” Öğretmen Çalıştayı

ÜKD Evrim Sürüyor Çalışma Grubu’nun çalıştay programı belli olmuş kayıtlar alınmaya başlanmış. Etkinlikte önceliğin biyoloji ve fen bilgisi öğretmenleri olduğunu hatırlatırken liseli evrim severlerden de öğretmenlerini çalıştaydan haberdar etme konusunda görev almalarını isteyelim.  Siteden aktarıyoruz:

“Evrimi Anlatabiliyor muyuz?” Öğretmen Çalıştayı

Evrimle ilgili toplumda yürüyen tartışmaların beslendiği zeminlerden biri süreklileşmiş dezenformasyonsa bir diğer zeminde öğretim ayağının zayıflığıdır. Öğretimde karşılaşılan zorluklar; oldukça sınırlı bir programla hareket alanı yaratmak, mevcut kaynaklarda ciddi eksiklikler ve hatalar bulunması, evrime ilişkin bilgi boşluklarının yanlış anlaşılmaya kapı aralaması gibi bazı başlıklar altında toplanabilir. Bu tabloda bütün yükün öğretmenlerin üzerine binmemesi kaçınılmaz.

Evrimi anlamak ve anlatmak konusunda yaşanan bu sorunu bir ölçüde azaltmak için akademisyenlerin ve öğretmenlerin bir araya geleceği bir çalıştay düzenliyoruz. Çalıştayda, “evrim kuramı nedir – bilimsel yöntemde evrimin yeri – yeni program” ile ilgili anlatım, derslerde uygulanabilecek etkinliklerle bazı evrim kavramlarının yerleştirilmesi bölümü, derslerde evrim anlatımını zenginleştirecek örneklerin sunuşu ve son bölüm “nelerle karşılaşıyoruz – eksikliklerimiz neler – nasıl çözümler üretiyoruz” tartışması olacak. Katılım sınırlı olduğu için öncelik biyoloji ve fen bilgisi öğretmenlerinindir.

Tarih: 28 Şubat 2010 Pazar

Yer: ÜKD Binası

Program:
1) Panel
“Evrim, Bilim ve Eğitim” / Prof. Dr. Füsun Gümüşel / Dr. Serhat İrez 10.00-10.45
15 dk. ara
2) Etkinlikler
i- Zaman / Dr. Özgür Taşkın 11.00-11.45
15 dk. ara
ii- Doğal seleksiyon / Dr. Serhat İrez 12.00-12.45
Yemek arası 12.45-13.30
iii- Soyoluş (filogenetik) / Çiçek Özyeral Bakanay 13.30-14.15
15 dk. ara
3) Sunuşlar
“İnsanda Evrimin İzleri” / Prof. Dr. Aslı Tolun 14.30-15.00
“Evrim, İnsan Vücudu ve Tıp” / Dr. Murat Kınıkoğlu 15.00-15.30
15 dk. ara
4) Tartışma 15.45-16.30

Başvuru için katılım formunu doldurmanız ve iletisim@evrimsempozyumu.org adresine mail atmanız yeterlidir. Katılım bilgileri siteden paylaşılmayacak dolayısıyla son başvuru tarihi olan 20 Şubat’tan sonra katılımcıların maillerine bilgi gönderilecektir. Çalıştay ücretsizdir.

BAŞVURU: katılım formu

Share/Save/Bookmark

Bir yorum yazın

Yorumunuz