Evrim Dersleri Sürüyor

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Kültür Merkezi’ne bağlı Sosyal Araştırmalar Kulübü(SAK) evrim derslerinin üçüncüsünü gerçekleştirdi. ÖKM tiyatro salonunda yapılan etkinliğin konuğu İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Filiz Gürel’di.


Etkinliğe moleküler biyoloji ve genetik öğrencilerinin dışında hukuk, uluslararası ilişkiler, gazetecilik, işletme, bilgi ve belge yönetimi, maden mühendisliği ve daha birçok bölümden öğrenci ilgi gösterdi. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı Evrim Dersi’nin konusu “Evrime Moleküler Kanıtlar”dı. Doç. Dr. Filiz Gürel, evrimin moleküler mekanizmalarını ve yüzyılın bilimi genetiğin su yüzüne çıkardığı evrimsel kanıtları sade bir dille anlattı. Günümüzde gelişmiş ülkelerde evrimin varlığı veya yokluğunun tartışılmadığını vurgulayan Gürel, oldukça geride olduğunu belirtti. Gösterdiği fosil örnekleri ile insanın evrim sürecine dair bilgiler verirken moleküler analizlerle bunu destekledi. Moleküler evrimin geleceğine de değindiği konuşmasında yönlendirilmiş evrim çalışmalarının başladığından ve evrim sürecinin daha ileri basamaklarının tahmin edilebileceğinden bahsetti.

Konuşma sonrasında yapılan karşılıklı söyleşide ilerici ve aydın toplum düzeyine ulaşabilmek için bilimin ve son yıllarda alevlenen evrim karşıtı gerici saldırılar nedeniyle evrimin önemli olduğu vurgulandı. Bunun için öncelikli olarak evrim eğitiminin bilimsel olarak verilmesi gerektiğine değinildi.

Evrim Dersleri’nin ilkine “Toplum Gözünde Evrim ve Bilimsel Düşünce” konulu konuşması ile Bilim ve Gelecek dergisi genel yayın yönetmeni Ender Helvacıoğlu, ikincisine “Evrim Kuramı Üzerine” konuşması ile İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik araştırma görevlisi Deniz Şahin katılmıştı. Etkinlikler oldukça ilgi çekmişti. Aydınlanma yolunda çalışan Sosyal Araştırmalar Kulübü, Evrim Dersleri’ne dönem boyu devam edecek. Tarihleri ve seminer konularını buradan duyuracağız.

Share/Save/Bookmark

Bir yorum yazın

Yorumunuz