Yeni Bölümler: “Bilimin Doğası” ve “Doğal seçilim ve uyarlanım ile ilgili yanılgılar”

Evrimi Anlamak’ta bu defa yeni bölümlerimiz çok önemli temel kavramların anlaşılması için son derece faydalı iki yazı paketi: “Bilimin Doğası” ve “Doğal seçilim ve uyarlanım ile ilgili yanılgılar”

1) Bilimin Doğası

Bilimin nasıl işlediğini yani bilim insanlarının araştırmalarını nasıl yürüttüklerini, bir doğa olayını açıklamaya çalışırken nasıl sorular sorduklarını, deneyleri nasıl tasarladıklarını öğrenmek ve anlamak, bilimsel bilgi ile bilimsel olmayan bilgiyi ayırt edebilmenin ilk adımı. Kendinizi günümüzde sık sık, sonu gelmeyen ve hiçbir verimi olmayan, düğüm olmuş tartışmaların içinde buluyor olabilirsiniz. Bu tartışmaların verimsizliğinin en büyük nedenlerinden birinin bilimsel bilginin ve bilimsel yöntemin ne olduğunun yeterince anlaşılmaması olduğunu düşünüyoruz. Bu yazı bilimin prensiplerini, özelliklerini, kültürel bağlamdaki yerini anlatıyor. Her seviyeden ve yaştan okurumuza hitap edeceğini düşünüyoruz. Yazı aynı zamanda, öğretmenlerimizin de Fen Bilgisi ve benzeri derslerde yararlanabilecekleri bir materyal.

2) Doğal seçilim ve uyarlanım ile ilgili yanılgılar

Zaman zaman, bir canlıda size ilginç gelen bir özellik üzerinde “acaba neden doğal seçilim tarafından tercih edilmiş?” diye kafa yoruyor olabilirsiniz. Fakat canlılarda (veya fosillerde) gözlemlediğimiz her şey doğal seçilimin ve uyarlanımın sonucu olarak ortaya çıkmak zorunda değil. Veya doğal seçilimin bir canlının sağ kalması için ona gereken bütün özellikleri verdiğini mi düşünüyorsunuz? Büyük yanılgı!

Bu yazı evrim kuramının temel kavramları hakkındaki yanlış anlamaları gideriyor. Bu bölümün sonundaki “Daha Fazlasını Keşfet” bölümünde verilen “Evrim hakkındaki diğer yanılgılar” yazısının da bugüne kadar aklınıza takılmış olabilecek pek çok konuda sizleri aydınlatacağını umuyoruz. Ayrıca bu bölüm, öğretmenler tarafından, hem öğrencilerin ne tip kavramları yanlış anlayabileceğine dair, hem de ders esnasında gelecek sorulara nasıl yanıtlar verilebileceğine dair bir kılavuz olarak kullanılabilir.

Pek yakında yeni yazılarla yine karşınızda olacağız!

Evrim Çalışkanları

Küçük bir hatırlatma: Yeni yayınlanan bölümlerden haberdar olmak için Evrimi Anlamak ana sayfasındaki “bizden haber alın” kutusuna e-posta adresinizi yazarak haber listemize üye olabilir veya Facebook sayfamızdan yenilikleri ve etkinlik haberlerini takip edebilirsiniz. Ayrıca yeni bölümlerin listesine bu sayfadan da ulaşabilirsiniz. Önerileriniz, sorularınız veya bize katkı koyabileceğiniz konular için bu blogdaki “hakkımızda” sayfasındaki e-posta adresinden bizlerle bağlantıya geçebilir veya bu yazıya yorum yazarak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Share/Save/Bookmark

Bir yorum yazın

Yorumunuz