3. Kitap Yarışmasının Talihlileri

Kitap ödüllü 3. yarışmamızın sonuçları belli oldu!

Sorduğumuz soruya doğru cevap verip Kuzey Yayınları’ndan Richard Dawkins’in “Yeryüzündeki En Büyük Gösteri” kitabını kazanan talihli okurlarımız şöyle:

Çiçek Dilek Bakanay, Ulaş Burak, Hasan Suphi, Uygar Mitat, Damla Beton

Kendilerini kutluyoruz.

Kazananların yarisma [at] evrimcaliskanlari.org adresine, isim, soyad, telefon numarası ve kitabın postayla gönderileceği adresi en kısa zamanda bildirmeleri gerekiyor.

Sorduğumuz soruların cevabı şöyle olacaktı:

1) CEVAP: A, C, D.

Açıklama: Dişi balıklar eşleşmek için açık renkli yüzeyde göze çarpan renkli lepistesleri tercih ederler. Bu yüzden A, C ve D şıklarındaki balıklar eşeysel seçilim sonucu tercih edilmiş olur. B şıkkındaki balık hem ortamla benzer renge sahip olduğundan hem de göze çarpmasını sağlayacak deseni olmadığından dişiler tarafından seçilmez veya renkli balıklara oranla çok daha az seçilir.

2) CEVAP: B

Açıklama: Burada ortamda bir avcı var. Avcı, göze çarpan renkli balıkları yakalayacağından, A, C ve D şıklarındaki balıkların hayatta kalma oranı düşecektir. Bu da zamanda B şıkkındaki balığın seçilmesi ile sonuçlanacaktır.

Kitap ödüllü yazılarımız devam edecek! Kaçırmamak için RSS üzerinden bizi takip edebilir, Evrimi Anlamak anasayfasındaki “bizi takip edin” kutusuna e-posta adresinizi girerek haber listemize üye olabilir veya Facebook sayfamıza abone olabilirsiniz.

Share/Save/Bookmark

Yorumlar (1)

B. Uygar MitatNisan 23rd, 2010 at 22:44

Kitabım dün geldi ve okumaya başladım.

Benim için en önemlisi o ahenkli cümleleri ben anlayayım diye Türkçeye çeviren kişiler tarafından gönderilmiş olması.

Teşekkürler Evrim Çalışkanları.

Bir yorum yazın

Yorumunuz