Yeni Bölümler: “Bakteri evrimi ile savaşmak”, “Çiftçiler İlaç Bağımlılığını Bırakıyor” ve “Evrim Biliminin Kanıtları”

1) Bakteri evrimi ile savaşmak

Dr. Carl Bergstrom evrimi yönlendiriyor. Washington Üniversitesi’ndeki laboratuvarında Carl, mikrop popülasyonlarının evrimsel geleceklerini nasıl kontrol edebileceğini, onları farklı ortamlara sürükleyerek anlamaya çalışıyor. Bu laboratuvar, geleneksel bir biyoloji laboratuvarına hiç benzemiyor: burası odalar, test tüpleri, mikroskoplar ya da petri kapları yerine bilgisayarlar, yazı tahtaları, kitaplar ve kahve makineleri ile dolu. Carl daha zeki köpekler yaratmaya ya da T. rex’i yeniden canlandırmaya çalışmıyor. Onun gözü daha ulaşılabilir bir hedefte: hastanelerde ilaçlarımıza karşı direnç geliştirebilecek şekilde evrilmiş bakterileri kontrol altına almak. Bu çalışmasında araç olarak bilgisayarları, matematiği ve evrim kuramını, fikirlerini test edebilmek için de hastanelerin yoğun bakım ünitelerini kullanıyor. Bu çalışma, evrim kuramının insan yaşamındaki en önemli uygulamalarından birine örnek.

2) Çiftçiler İlaç Bağımlılığını Bırakıyor

Bu ay bakterilerin antibiyotik direncine sahip olacak şekilde evrilmesi konusunda bir diğer yazı da Evrimi Anlamak’taki Evrim Haberleri arşivinden geliyor. Eylül 2005 tarihli bu haber, kümes hayvanları için kullanılan antibiyotiklerin insan sağlığına dolaylı etkileri ile ilgili. Haberde Baytril isimli antibiyotiğin kümes hayvanlarında kullanımının Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yasaklanması anlatılıyor. Bu kararın alınma sebebi, antibiyotiklere dirençli bakterilerin evriminin doğuracağı tehlikeleri azaltmak.  Bu yazının sonunda öğretmenlerimizin derslerde kullanabilecekleri tartışma soruları ve kaynakça bulunuyor.

3) Evrim Biliminin Kanıtları

Evrim kuramının kalbinde yatan temel fikir, yaşamın milyarlarca yıldır var olduğu ve zaman içinde değişime uğradığıdır. Kanıtların ezici çoğunluğu bu gerçeği destekler. Bilim insanları evrimin detayları hakkında tartışmaya devam ediyorlar, ancak “Yeryüzündeki yaşam uzun bir geçmişe sahip midir?” sorusunun cevabı en azından iki yüz yıldır “evet” olarak yanıtlanıyor. Bu bölümde dünya üzerindeki yaşamın öyküsünü ortaya dökmek için kullanılan kanıt gruplarını keşfedeceksiniz.

Keyifli okumalar!

Evrim Çalışkanları

Küçük bir hatırlatma: Yeni yayınlanan bölümlerden haberdar olmak için Evrimi Anlamak ana sayfasındaki “bizden haber alın” kutusuna e-posta adresinizi yazarak haber listemize üye olabilir veya Facebook sayfamızdan yenilikleri ve etkinlik haberlerini takip edebilirsiniz. Ayrıca yeni bölümlerin listesine bu sayfadan da ulaşabilirsiniz. Önerileriniz, sorularınız veya bize katkı koyabileceğiniz konular için bu blogdaki “hakkımızda” sayfasındaki e-posta adresinden bizlerle bağlantıya geçebilir veya bu yazıya yorum yazarak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Share/Save/Bookmark

Yorumlar (2)

gülferideMayıs 3rd, 2010 at 09:49

Acaba evlerimizde çamaşır suyu ile dezenfekte ettiğimizi sandığımız yerlerde daha dirençli bakterilerimi çoğaltıyoruz?

tuba cMayıs 20th, 2010 at 00:16

çok güzel bi soru gülferide. ‘daha güçlü’ ve ‘artık daha temiz’ sloganlarıyla satışa sunulan dezenfektanlar acaba bunu mu biliyo??

Bir yorum yazın

Yorumunuz