5. Kitap Yarışmasının Talihlileri

Kitap ödüllü 5. yarışmamızın sonuçları belli oldu!

Sorduğumuz soruya doğru cevap verip NTV Yayınları’ndan “Sevişen Beyin –Eş Bulma Süreci İnsan Doğasını Nasıl Etkiledi” kitabını kazanan talihli okurlarımız şöyle:

Ezgi Altınışık
Gülen Kütükçü
Kaan Özdinçer
Esra Hasan
Gizem Hacimuto

Kazananların yarisma [at] evrimcaliskanlari.org adresine, isim, soyad, telefon numarası ve kitabın postayla gönderileceği adresi en kısa zamanda bildirmeleri gerekiyor.

Sorduğumuz sorunun cevabı şöyle olacaktı:

Bir eklembacaklı, zırhlıyken rahatça hareket edebilir ama değişim ve sertleşme döneminde bu rahatlığı büyük ölçüde engellenecektir. Yumuşak evrede kolay hareket edemeyen canlıların av olma olasılığı bulunur. Bir eklembacaklının, zırhını değiştirirken iç astarını da çıkarması nedeniyle organlarının, uzuvlarının yarılması ya da sıkışması oldukça kolaydır. Bu yaralanmaların ölüm tehlikesi dahi vardır. Ayrıca zırhın sağladığı avantajlar, zırh yokken dezavantaj yaratacaktır. Deri değişim döneminde eklembacaklılar tuzluluk oranı değişimi tehlikesine ya da karada kuruma tehlikesine daha açık hale gelir.

Kitap ödüllü yazılarımız devam edecek! Kaçırmamak için RSS üzerinden bizi takip edebilir, Evrimi Anlamak anasayfasındaki “bizi takip edin” kutusuna e-posta adresinizi girerek haber listemize üye olabilir veya Facebook sayfamıza abone olabilirsiniz.

Share/Save/Bookmark

Bir yorum yazın

Yorumunuz