NASA Astrobiyoloji Çalıştayı bilim insanlarını bekliyor

Sevgili Evrim Çalışkanları, 8-9-10 Kasım 2010 tarihlerinde Nasa Astrobiyoloji Enstitüsü tarafından düzenlenecek Moleküler Paleontoloji ve Astrobiyoloji çalıştayına davetlisiniz!

Bir Evrim Çalışkanı olan Betül Kacar Arslan’ın da organizasyon komitesinde yer aldığı bu çalıştayı, belirtilen tarihlerde internetten takip edebilirsiniz. “NAI Workshop Without Walls on Molecular Paleontology and Resurrection: Rewinding the Tape of Life” isimli çalıştay, 1998’de NASA bünyesinde astrobiyoloji çalışmalarını desteklemek için kurulmuş Nasa Astrobiyoloji Enstitüsü’nün Montana State Üniversitesi ve Georgia Tech Üniversitesi takımları tarafından hazırlanıyor.

Konu başlıkları ise şöyle:

  • -   Bilgi örüntüleri ve metabolizmayla ilişkili anahtar enzimlerin soyoluş çalışmaları
  • -   Protein sentezinin evrimsel geçmişi
  • -   Metal tabanlı abiyotik ve biyotik kimya arasındaki boşlukları doldurmak: Minerallerden enzimlere
  • -   Soyoluş analizi yöntemi ile yokolmuş genleri canlandırma: Yokolmuş biyolojik kimyaya bir bakış
  • -   Modern biyolojik enerji taşınım sistemleri, ilkel Yeryüzü koşulları hakkında ne söyleyebilir
  • -   Evrimsel kayıtların Jeolojik kayıtlarla bağdaştırılması

Özel bir programa ihtiyaç duymadan tarayıcınız sayesinde izleyebileceğiniz çalıştay sunumlardan ve tartışma kısmından oluşacak. Birçok bilim dalını bünyesinde harmanlamayıp uzaydaki ve gezegenimizdeki yaşamın evrimsel süreçlerini anlayarak gelecek için senaryolar çizerek hayatın oluşumunu bir de RNA dünyası, antik amino asitler, meteorlar içerisinde bulunan bakteriler ve prebiyotik kimyasallar üzerinden açıklamaya çalışan astrobiyologların çalışmalarına bu çalıştay ile tanıklık etme şansını kaçırmayın. Ayrıntılı bilgi ve takip için http://astrobiology.nasa.gov/nai/ool-www.

GÜNCELLEME : Çalıştayı takip edebilmeniz için hemen yukarıdaki bağlantıda açılan sayfanın altındaki katılım formu doldurmanız gerekmektedir, çalıştayı takip edebileceğiniz bağlantı formda belirteceğiniz e-posta adresinize çalıştayı düzenleyen ekip tarafından gönderilecektir.

Not: Herhangi bir katılım ücreti gerekmemektedir. Çalıştayın dili İngilizce’dir.

Çalıştay programı:

Gün 1- 8 Kasım, Pazartesi

01:00pm – 05:00pm EST
10:00 – 02:00pm PST
08:00 – 12:00pm Hawaii

Gün 2- 9 Kasım, Salı

01:00pm – 05:00pm EST
10:00 – 02:00pm PST
08:00 – 12:00pm Hawaii

Gün 3- 10 Kasım, Çarşamba

01:00pm – 05:00pm EST
10:00 – 02:00pm PST
08:00 – 12:00pm Hawaii

Share/Save/Bookmark

Yorumlar (3)

A. Caner SönmezEkim 24th, 2010 at 12:11

Türkiye saatiyle kaç oluyor acaba çalıştay saatleri bunun hakkında bilgi edinemedim. Ya da EST, PST şeklinde yazdıklarınız bu bilgiyi veriyor mu? Haberdar ettiğiniz için çok teşekkürler sevgili Evrim çalışkanları, çalışmalarınızda başarılar!

ECKasım 5th, 2010 at 15:09

Sevgili Caner,
Evet EST olarak belirtilenler saat bilgisidir. EST- Eastern Standart Time olarak belirtilen saat Türkiye saatinden 7 saat geridir. Dolayısıyla çalıştay TSİ (Türkiye saati ile) 8pm-12pm saatleri arasında gerçekleşecektir.

Bir yorum yazın

Yorumunuz