Evrimi Anlamak Yeni Bölümler: Soyoluş sistematiği, nam-ı diğer evrimsel ağaçlar

Evrime giriş bölümünden tanıdığımız soyağaçları ile tekrar karşınızdayız.

*Evrimsel ağaç nasıl okunur?

*Organizmalar evrimsel ağaçlara dayanarak nasıl sınıflandırılır?

*Evrimsel ağaç nasıl inşa edilir?

*Evrimsel ağaçlar nasıl kullanılır? sorularının incelendiği bu yazıda evrimin ana fikri olan, yaşamın bir tarihi olduğunun yani zaman içinde değiştiğinin ve farklı türlerin ortak bir ataya sahip olduğunun soyoluş sistematiği ile nasıl gösterildiğini okuyacaksınız.

Evet, tarih görebileceğimiz bir şey değildir. Bir kez gerçekleşir ve geride sadece olan bitene dair ipuçları bırakır. Sistematikçiler de bu ipuçlarını, evrimsel tarihi yeniden inşa etmek için kullanırlar. Onlarla birlikte ipuçlarının peşinde koşmak ve evrimsel ağaçların inşasına tanık olmak için buraya tıklamanız yeterli.

Keyifli okumalar…

Küçük bir hatırlatma: Yeni yayınlanan bölümlerden haberdar olmak için Evrimi Anlamak facebook ve twitter sayfalarımızdan bizi takip edebilirsiniz.  Ayrıca yeni bölümlerin listesine bu sayfadan da ulaşabilirsiniz. Önerileriniz, sorularınız veya bize katkı koyabileceğiniz konular hakkında blogdaki “hakkımızda” sayfasındaki e-posta adresinden bizlerle bağlantıya geçebilir veya bu yazıya yorum yazarak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Evrim Çalışkanları

Share/Save/Bookmark

Bir yorum yazın

Yorumunuz