FF Semineri

Antik genleri yeniden canlandırma, astrobiyoloji ve deneysel evrim: Peki bu bilgiler gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Herkese açık internet seminerlerinin 18′incisi, 31 Mart Pazar günü Türkiye saatiyle 20:30′da. NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nden Dr. Betül Kacar, geçtiğimiz yıl basında yankı bulan “antik genleri canlandırma” projesini anlatacak, soruları cevaplayacak. Canlı yayın bağlantısı konuşma başlamadan az önce Facebook ve Twitter hesabından duyurulacak. Biz de Evrimi Anlamak sitesinin sosyal paylaşım hesapları üzerinden duyuruyu yapacağız.

Sunuş özeti: Son üç yıldır üzerinde çalıştığım projede, 500 milyon yıllık bir geni modern bir bakterinin DNA’sına klonlayarak tekrar canlandırdık. Bu konuşmada, antik genleri neden ve nasıl canlandırdığımızı, bu canlandırma işleminden sonra laboratuvar ortamında gözlediğimiz evrime dair bulgularımızı, ve bu bulgularımızın astrobiyoloji alanına olası katkılarını anlatacağım. Süre yeterse bu çalışmanın sosyal ve etik boyutunu da tartışmayı umuyorum.

Not: Etkinliğin tamamı Türkçedir.

Share/Save/Bookmark

Bir yorum yazın

Yorumunuz